Skautský orientační běh Třebechovicemi 21. 5. 2016

SOB_2016_86.jpg

Medailisté SOBu 2016

Po třech měsících diskusí, příprav a plánování se uskutečnil v sobotu 21. 5. 2016 první ročník Skautského orientačního běhu v Třebechovicích pod Orebem nazvaného příznačně SOB. Spolu se Sobem se také uskutečnil den otevřených kluboven, kde hlavním lákadlem byla prezentace nově zrekonstruovaného areálu suterénu skautského domu. 

 
Vlastní závod začínal v sobotu v 10:00 s intervalovým startem, ale přípravy začínaly v podstatě od pátečního rána, nepočítaje několik setkání přípravného týmu v průběhu roku. Mimo vlastního závodu, bylo nutné totiž skautský areál kompletně uklidit, připravit stánek s občerstvením, vytyčit trasy závodu a připravit řadu doprovodných aktivit. Realizační tým, který se tak podílel během dne na SOBu, čítal cca 25 osob. 
 
V sobotu 21. 5. 2016 do areálu skautského domu dorazilo přes sto lidí. Celkem bylo registrováno 45 závodníků nebo závodních týmů. Závodilo se v kategoriích Rodinná, Junior a Senior. Nejpočetnější byla právě kategorie Rodinná, kde jednomu závodnímu číslu odpovídala skupinka 3 - 4 osob. První závodníci vyběhli na start přesně v 10:00 a poslední závodník se odebral na trať v 12:26. Věkové rozpětí účastníků bylo až neuvěřitelně široké, protože se závodu účastnili i závodníci na odrážedlech nebo i v kočárku, ale i závodnice, které nedávno oslavily 80 narozeniny. 
 
Cílem každého účastníka bylo v co nejkratším časovém limitu zdolat připravenou trasu v mapce dle svojí kategorie v blízkém okolí skautské klubovny a vyluštit šifru, která byla zapsána na průběžných kontrolách na trase závodu. Závodnici tak museli předvést nejenom maximální fyzický výkon, ale také zapojit úsudek a důvtip pro vyřešení jednotlivých šifer. Nejdelší trasa byla nachystaná pro seniorní kategorii a měla necelé dva kilometry, pokud jste nezabloudili.
 
V absolutně nejrychlejším čase ji zdolal Martin Šesták s celkovým časem 30:40, kde větší část času je nutno přičíst luštění velmi zapeklité šifry. Nejrychlejší ženou seniorní kategorie byla Zuzka Pistorová, která trať a luštění šifry zvládla o pouhé dvě minutky před nejrychlejším mužem závodu.
 
Především počasí nám během dne vyšlo a tak panovala celkově dobrá atmosféra. O tu se jistě postaralo i příjemné občerstvení v malém hangáru přímo v areálu za hřištěm, táborová videa či doprovodné aktivity typu slackline, lukostřelba, sobí omalovánky, výroba hackisáků z rýže a balonků, apod. Absolutním vyvrcholením celého sobího dne byl slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků v olympijském duchu. 
 
I přes náročnou přípravu a realizaci během sobího dne nás účast celkově potěšila a pokud síly vydrží uspořádáme i příští rok další ročník. Skaut je o všestranném rozvoji a o tom je SOB. 
 
Rád bych tak poděkoval všem, kdo se podíleli na přípravě závodu, přípravnému SOB týmu a jmenovitě především Přemkovi a Helče a dále sponzorům Veolia a VAK. A velký dík pak patří všem účastníkům závodu, kteří si přišli zazávodit nebo fandit.
 
 
Zapsal: Viktor - Viking

 

Výsledky SOBu 2016:

Vysledky_SOB_2016 (1).JPG

Vysledky_SOB_2016 (2).JPG

Vysledky_SOB_2016 (3).JPG

Vysledky_SOB_2016 (4).JPG

 

Výsledky v PDF.

Další fotografie najdete v naší Galerii.

SKAUTSKÝ ORIENTAČNÍ BĚH POD OREBEM

Skautský orientační běh pod Orebem je závod, který je volně inspirován tradičním orientačním během a prvky skautské výchovy. Nepůjde tedy pouze o rychlost běhu, ale také o pozornost a schopnost vyluštit danou šifru. Využívá prvků práce s mapou a terénem. Nečekejte prosím tedy tradiční označování průběžných kontrol nebo běh s čipy.

Trasa závodu začíná a končí v areálu skautského domu v Třebechovicích pod Orebem a vede hlavně po chodnících nebo cestách ve velmi blízkém okolí centra města.


Po celou dobu závodu (tzn od 9:00 do cca 14:00) máte možnost navštívit a prohlédnout si zázemí skautského areálu a kluboven v Třebechovicích pod Orebem s nově zrekonstruovaným suterénem skautského domu. K vidění budou například kroniky z letních táborů nebo táborová videa a fotky.


Doprovodný program po dobu závodu:

  • Chůze po napnuté lajně tzv: "sklackline"
  • Lukostřelba
  • Kreslení na obličej
  • Skákací nafukovací hrad, apod.

Přesný rozpis aktivit a jejich umístění naleznete na registraci v době závodu.


Dále je po dobu závodu připraveno drobné občerstvení.


PRAVIDLA SKAUTSKÉHO ORIENTAČNÍHO BĚHU POD OREBEM (SOBu):

Po registraci a zařazení do příslušné kategorie obdržíte mapku se zakreslenou trasou a Vaším startovním časem.

Vaším cílem je v co nejkratším čase absolvovat trasu závodu a správně vyluštit šifru z průběžných kontrol na trati.

V mapce je vyznačena pouze trasa závodu, takže jednotlivé kontroly nejsou přímo zakresleny v mapce a účastníci je musí v terénu objevit (tzv. běh po linii).

Všechny kontroly jsou viditelné z daného směru běhu a jsou očíslované.

Startuje se intervalově (tzn. ne hromadně).

Koncový čas se měří až po odevzdání vyluštěné šifry v cíli závodu. Chybně vyluštěná šifra znamená časovou penalizaci.

Po odevzdání šifry získává závodník účastnický list o absolvování závodu a drobný upomínkový předmět.

Po doběhnutí všech závodníků a vyhodnocení výsledků proběhne slavnostní vyhlášení vítězů v jednotlivých kategorií. Slavnostní ceremoniál proběhne kolem 14. hodiny - přesný čas upřesníme dle počtu přihlášených v den registrace.

Veškeré doplňující informace můžete získat při registraci.

Závod probíhá za neomezeného dopravního provozu – dbejte zvýšené opatrnosti na silnicích i chodnících.

Závodníci startují na vlastní nebezpečí.

Závodníkem se rozumí jednotlivec v kategoriích junior a senior a rodinná hlídka.

Kapacita závodu je omezena počtem mapek a časem pro registraci.


Kategorie jsou rozděleny dle věku:

RODINNÁ: min 1 dospělý a 1 dítě do 10 let. Přibližná délka trati je 1 km a vede skrze centrum města. Trasu tak lze absolvovat i s kočárkem.

Pozn: V rodinné hlídce tak může běžet jeden dospělý s více dětmi.

JUNIOR: dívky a chlapci ve věku od 11 do 15 let. Trasa je částečně shodná s rodinnou trasou s přibližnou délkou 1,5 km. Pokud máte zájem, můžete běžet ve dvojici.

Vyhlášeni budou tři nejlepší dívky a tři nejlepší chlapci.

SENIOR: ženy a muži ve věku 16 a více let. Přibližná délka trati je 2 km. Vyhlášeni budou tři nejlepší muži a ženy. Pokud máte zájem, můžete běžet ve dvojici.


Běh s pomocí vlastního GPS přístroje nakonec nebude realizován. Snad příští ročník.


Jakékoliv dotazy k závodu můžete směřovat emailem na viktor.charvat@gmail.com nebo příspěvky k události na FB.


Celý přípravný tým SOBu se těší na Vaši účast a přeje Vám příjemnou zábavu.

SOBům zdar :)

Skautsky_orientacni_beh_pro_juntrebech.jpg