Brigáda na Skauťáku 17.3. 2012

 

 

brigada17.3_01.jpg

Práce v plném proudu

Na sobotu 17.3. 2012 jsme si naplánovali brigádu na skauťáku. Řeklo by se, taková klasická jarní, nic zvláštního. Ale vzhledem k tomu, že na programu bylo uklízet po havárii, která se nám stala v zimě, čekala nás pořádná fuška. Klubovny po té potopě, kterou způsobila prasklá voda, vypadaly jako skladiště. Do horní byly odneseny veškeré promáčené věci z Pětky, klubovny světlušek od té povodně prakticky neexistovala (světlušky chodily do Sedmičky), voda se podepsala i na kuchyňce a záchodu.

brigada17.3_14.jpg

Vodu nám opravil Tomáš Kopecký st.

Sraz byl ráno na devátou. Díky bohu se na nás usmálo štěstí a tak nám po celou dobu brigády svítilo slunko a bylo nádherné jarní počasí. Již ve čtvrtek poprosili Adélka Kuchařová a Tomíno Kopecký  skauty a skautky, aby přišli přiložit ruku k dílu. A přišlo jich opravdu hodně. Hned z rána opravil finálně Tomáš Kopecký st. vodu, kohoutek na záchodě a venkovní kohoutek a mohlo se začít. Jitka Babicová se vrhla na klubovnu světlušek, vyhazovala věci, zničené linoleum, umývala okna, uklízela nepořádek. Pod vedením Adély K., Lucky Štursové a Helči Vlasákové začaly skautky uklízet horní klubovnu. Veškeré věci vynosili ven na sluníčko, aby řádně oschly. Hned jak se v klubovně udělalo místo, daly se do pořádného úklidu vč. oken, podlahy atd. Mezitím David Látr s Pavlem Látrem vyčistili veškerá kamna na skauťáku, snad je již tuto sezónu nebudeme potřebovat. Na Pětku se vrhla Lucka a věci pěkně uspořádala, aby se daly ty vynosené vrátit zpět. Pomáhaly ji Jitka a Janička Jarkovské, které třídily bedny a dělaly pořádek ve sportovkách a v dalším nářadí. V kuchyňce dělaly pořádek Péťa Kuchařová a Dajča Pellarová, umyly veškeré nádobí a vše pečlivě srovnaly.

brigada17.3_05.jpg

 Skauti si uklidili Trojku

Veškerý nepořádek z plesu i ten další vytříděný ze skauťáku odvážel na separační dvůr na kárce Ondra Franke, kterému pomohli tu Honza Bednář, tu Denis Friedrich.  Domnívali jsme se, že pojede tak dvakrát třikrát, nakonec jel minimálně sedmkrát a ještě jsme neodvezli všechno. Jsme to ale sběratelé. Hned ráno také začali Martin Bělka s Radkem Filipem a Tomášem Jeníčkem sdělávat dřevo. Po vydatné zimě se nám zásoby proklatě ztenčili a tak museli zdělat to, co se přivezlo loni z tábora. Sklíčko kmeny rozřezával a Hrobař s Kancem je štípali. Ano, jedná se o ty samé, jen jsem použil jejich skautské přezdívky. Práce jim šla od ruky a tak když přišli Pavel Čechura s Filipem Haviárem, začali špalíky rovnat do horního přístřešku i do dolního dřevníku. 

brigada17.3_13.jpg

Banda dřevařů, Radek, Tomáš a Martin

Poté co Pavel s Davidem skončili s kamny, začali uklízet svoji Trojku. I ta brzy zářila čistotou a pořádkem. To samé se dělo i v Sedmičce. Bára Klingerová, Tomáš Kopecký a Matěj Horák uklízeli, zdobili, dokonce i hrabali, jen aby klubovna vypadala hezky i s prostranstvím před ní. Když už tu bylo tolik silných chlapů, chopili se kulečníku a usadili jej do správné polohy. Podle vodováhy jej vyladili a někteří jedinci hned prubli, jak že se na něm hraje. Snad nejmíň vděčnou práci měl Viktor Charvát, který dělal pořádek ve skladu. Tam se za dobu od tábora nashromáždilo tolik neurovnaných věcí, že snad není ani v lidských možnostech dát tomu nějaký řád.

brigada17.3_16.jpg

Proužek (Zuza) a Pavel umývají okna

Snad jsem na nikoho nezapomněl, sešlo se nás tolik, že mi to udělalo velkou radost. Trvalo nám to od devíti zhruba do jedné (pár jedincům i déle), ale udělali jsme toho spoustu. Vypadá to, že jsme to jen řídil, poté sepsal a nafotil, ale snad mi někdo dosvědčí, že jsem i já nezahálel :-)

Zapsal: Přemek

Další fotografie z brigády najdete v naší Galerii.