Svojsíkův závod 14.5.2011

 

Svojs__k____2011_14.JPG

Před startem

V sobotu 14.května se naši skauti společně se skautkami zúčastnili Svojsíkova závodu, který se konal na Sutých Březích u Týniště. Z důvodu blízkosti místa konání jsme se rozhodli vyrazit na kolech, a proto jsme v 8 hodin ráno společně vyrazili směr Suté. Účast byla hojná, po šesti skautech a skautkách, a k nim my tři vedoucí – Lucka, Helča, a za Tomína zastupující Simča Jirsáková.

Po příjezdu na tábořiště nás čekaly organizační záležitosti, vyplnění soupisky, a přítomné vedoucí a rovery ještě čekalo přidělení na jednotlivá stanoviště. My holky z Třebechovic jsme vyfasovaly start/cíl, což nám vyhovovalo (pěkně jsme si užili slunečních paprsků).

Svojs__k____2011_11.JPG

Chlapecká sestava - Ondra, Vojta, Pavel Filip a dole David s Pavlem

Závod – pohled skautů

Samotný závod odstartoval v 10:00. Celkem bylo přítomno 12 družstev, která byly rozděleny na holčičí a klučičí . My kluci jsme měli pořadové číslo 13, takže jsme odstartovali až poslední. Naše první stanoviště bylo origami. V tom zabodoval Vojta, který složil kachnu. Mezi stanovišti byly rozmístěny rostliny, které jsme měli poznat. Jelikož jsme neměli atlas rostlin, byl to pro nás docela oříšek. Jako další byly odhady. V tomto stanovišti jsme měli odhadnout, kolik bílých nebo červených fazolí je ve sklenici, vzdálenosti předmětů od sebe, kolik litrů vody je v lahvi a podobně. Stanovišť bylo více, například práce s jízdními řády, ochrana přírody, znalost dopravních předpisů, orientace v přírodě s pomocí buzoly a také poznávání večerníčkových postav. Mezi naše nejlepší stanoviště patřily dopravní předpisy, kde jsme získaly plný počet bodů. Naopak se nám příliš nevydařila ochrana přírody, ve které se budeme muset zlepšit.

Druhá část závodů spočívala v pochodu podle mapy -  na ní byly určené body, které jsme museli najít. Na každém mapovém bodu byla ukrytá kartička s číslem – my jsme ji museli najít a číslo si opsat.
Aby se nám hledaly lépe, dostaly jsme ke každému bodu i nápovědu – například hledejte v blízkosti dubu.

 Po návratu z trasy nás čekal poslední úkol dne – uvařit si vlastními silami večeři z dovezených surovin. V této disciplíně nás zradila trojnožka – bohužel se nám při průběhu vaření buřtguláše rozložila, takže se guláš z podstatné většiny rozlil, a nám tedy nezbylo nic jiného, než ukojit hlad bramborami pečenými v ohni. Večer nás čekalo už jen vyhlášení výsledků – dosáhli jsme na poměrně dobré 5.místo ze 7 chlapeckých družin (rozhodně se cení, že jsme nebyli poslední :-) ). Celkový dojem ze závodu byl dobrý, vyzkoušeli jsme si, co nám jde a kde máme rezervy, pobavili jsme se a příště se určitě zase rádi zúčastníme.

Svojs__k____2011_13.JPG

Dívčí sestava - vedoucí Matylda, Dajča, Evča, Iva a Káťa, dole vedoucí Lucka, Terka a Eliška

Závod – pohled skautek

My jsme na závod vyrazily asi v polovině startovního pole. Malinko nás zdrželo to, že jsme na začátku nenašly přesně začátek trasy – naštěstí se nám to po chvilce bloudění podařilo. Naše nejlepší stanoviště bylo asi poznávání večerníčkových postav a také nám dobře šly odhady. Úplně na výbornou se nám nepodařila práce s buzolou, a také poznávání kytek není naší nejsilnější stránkou.

Pokud jde o druhou část závodu, trasu podle mapy, měly jsme na ní ten problém, že jsme schované kartičky nemohly najít – zdálo se nám, že nám je někdo cizí schoval jinam.

Jako naše jídlo jsme si také připravily buřtguláš – naštěstí se nám oproti klukům nevylil, naopak byl velmi dobrý, takže jsme si pochutnaly a pořádně si nacpaly břicha.

Závod se nám líbil, hlavně poznávání rostlin, za které jsme dostaly minimální počet  bodů :-). Užily jsme si ale hodně zábavy, zkusily jsme si, co všechno dovedeme, stálo to za to.

Svojs__k____2011_32.JPG

Evička večeří uvařený buřtguláš

Po vyhlášení pořadí (které proběhlo za tmy kolem desáté hodiny večerní) už žádná organizovaná činnost nebyla. Skauti a skautky se odebrali do svých stanů, které si v mezičase mezi závody postavili, a ještě dlouhou dobu probírali dojmy ze závodu, a mnohá další témata také přišla na přetřes (ticho v tábořišti ještě dlouho nebylo :-)). Přes noc se spustil v počasí avizovaný déšť, který až do rána neustal. Tady se ukázalo, jak naši skautíci zvládli stavbu stanů – některé skautky měly problém, že jim do nich přes noc napršelo, takže balení a odjezd u nich proběhl v poněkud mokrém rozpoložení :-). Ale i přes nepřízeň počasí jsme bez větších problémů zvládli zabalit, dát si snídani s horkým čajem, a kolem půl desáté jsme opět nasedli do sedel směr Třebechovice. Batohy a stany nás netížily, protože nám je paní Štursová odvezla autem, a i počasí nám dopřálo, a na zpáteční cestě přestalo pršet. Do Třebechovic jsme v pořádku dorazili, mírně navlhlí, více či méně zablácení (prověřili jsme funkčnost našich blatníků), ale rozhodně spokojení. Děkujeme za pozvání, příště rádi zase přijedeme. ;-)

S pomocí Pavla, Filipa a Terky zapsala Lucka

Další fotografie ze závodu najdete v naší Galerii.