Okolo Orebu 21.5.2011

OkoloOrebu2011_27.JPG

 V sobotu 21. května 2011 se milovníci cyklistických projížděk bližším i vzdálenějším okolím našeho města opět sešli u Skautského domu na startu jubilejního desátého ročníku cyklistického putování Mikroregionem Třebechovicko nazvaného „Okolo Orebu“. Jako pořadatelé jsme měli dorazit první, ale nepovedlo se. Již čtvrt hodiny před začátkem na nás čekali první zájemci. Větší pohlazení pro pořadatele akce snad neexistuje. Takže rychle všechno připravit a již se u Jitky Babicové zapisují první cyklisté.  Jan Krejcar jim na připravených mapách s itinerářem přibližuje cestu a Lucka Štursová začíná psát pamětní listy.  Míla Rücker s Janou Rückerovou se vítají s pravidelnými účastníky a Radka Rückerová pečlivě zachycuje fotodokumentací dění na startu.  Postupně se sjíždějí větší i menší skupinky cyklistů, případně celé rodiny. Deset minut před jednou odpoledne, když pominul hlavní nápor zájemců, se vydáváme na cestu i my Rückerovi. Zachraňujeme tak reputaci třebechovických skautů, protože zástupců druhého pořadatele akce, třebechovických Orlů, stojí každoročně na startu mnohem více. Protože nejsem nejzdatnější cyklista, musíme si cestu na první kontrolu v Albrechticích trochu zkrátit.

OkoloOrebu2011_03.JPG

U Krbů získáváme od Jirky Uhlíře  a Petry Uhlířové první razítko a po krátké poradě zda znovu zkrátit a kudy zkrátit se rozhodujeme nezkracovat a jet celou trasu. Ztráta času při rozhodování nám  chybí na cestě, protože nestihneme dojet na druhou kontrolu a na půl cesty nás stihne bouřka, kroupy a déšť. Pokud si někdo z ostatních účastníků myslí, že zmokl sám, tak ho utěším, nezmokl. Sice jsme rychle zapadli pod druhý strom, první byl již obsazený Horákovými, ale kroupy si našly cestu i přes husté listí a déšť je následoval časem. Když se pak poblíž ozvala ohlušující rána hromu, vzpomněli jsme si na to, že jsme skauti a  co jsme  učili děti dělat v případě bouřky a raději jsme nasedli zpátky na kola a pokračovali za deště v cestě do Borohrádku.  Tady jsme získali  od Aleny Weisserové druhé razítko a po krátkém občerstvení a ohřátí jsme  pokračovali v již slabém mrholení dál po silnici na Vysoké Chvojno. Jediný problém byl v tom, že jsme nejeli na Chvojno, ale po mnohem krásnější silnici na Veliny. Takže ušetřené kilometry z kraje cesty se nám vrátily. Těšit nás může, že jsme nebyli sami.  Vrátili jsme se na správnou cestu a pak už jenom šlapali, šlapali a šlapali. Asi jsme šlapali pomalu, protože nás předjížděli  všichni, včetně malých dětí. Nicméně i my jsme dojeli až do Vysokého Chvojna, získali razítko od Vládi Moravce a pak už vesele a za sucha pokračovali do Hoděšovic k Marušce Moravcové pro další razítko.  Dál už to šlo samo. Okolo Mazurových chalup na poslední kontrolu do Bělče nad Orlicí, kterou zajišťovali naši roveři i neroveři – Markéta, Bára, Marťa,Vašek, Gábina a Víťa. Odtud do cíle v Motoazylu, kde čekala Andulka Kadeřávková, pamětní listy a perníčky, to bylo už jen pár minut.

OkoloOrebu2011_17.JPG

Rekord v počtu účastníků jsme sice letos nepřekonali, ale  téměř dvě stě zúčastněných je také velmi pěkné. Navíc o letošním ročníku můžeme říkat, že to byl ten, co padaly kroupy. A protože se jednalo o jubilejní desátý ročník, požádali jsme jako pořadatelé pana starostu a radu města o odměnu pro nejvěrnější účastníky a bylo nám vyhověno, odměna bude.

Zapsala Jana Rückerová 

Další fotografie naleznete v naší Galerii.